Koppentraun a LammerKoppentraun and Lammer

Yet another weekend in May we planned to visit one of the most scenic creek runs in Koppentraun run statisticsAustria, the Untertalbach, located close to Schladming. Mother nature had other plans though, so it rained few days before and the levels rose to the level where probably new record would have been set upon a descend. But other rivers were on, so we opted for Koppentraun, which was doing juicy 145 cms on the Saturday morning. Bluebird sky, 4 laps on the Koppentraun and 2 weissbiers at the takeout really made our day. I even turned-on a GPS tracker on the final run which produced interesting stats.

 

Satisfied with 35 kms on the water, we moved to the Lammeroffen, spent the night on a well-known spot and even made a fire to keep the party going despite the cold.

On Sunday, we woke up into another sunny day so the spirits were high and after some eggs and bacon we put on the river and did 5 laps on the gorgeous Lammeröffen gorge trying different lines and catching tricky eddies. Short snack and rather long drive home followed and just before dark we got back to Prague, tired physically but recharged mentally.Další víkend v květnu jsme plánovali navštívit jeden z nejkrásnějších creeků v Koppentraun run statisticsRakousku, Untertalbach nedaleko města Schladming. Matka příroda ale měla jiné plány a tak déšť během předcházejících dnů zvedl hladinu řeky tak, že sjezd by pravděpodobně znamenal nový rekord co do maximálního stavu. Stouply ale i další řeky a tak jsme zvolili Koppentraun, který měl v sobotu ráno na vodočtu solidních 145 cm. Obloha bez mráčku, 4 jízdy na Kopáči a 2 kvasničáky na vysedačce nám zajistily perfektní den. Na poslední jízdu jsem si ještě zapnul GPS tracker, který ukázal zajímavá čísla.

 

Spokojeni s 35 kilometry na vodě jsme se přesunuli na Lammer, strávili noc na dobře známém místě a dokonce udělali oheň, abychom podpořili večírek navzdory chladu.

V něděli jsme se probudili do dalšího slunečného dne, což podpořilo dobrou náladu a po vejcích se slaninou jsme dali na vodu a otočili 5 koleček v nádherné soutěsce Lammeröffen, kde jsme zkoušeli různé cesty a chytali vtipné vracáky. Následovala krátká svačina a dlouhá cesta domů, takže do Prahy přijíždíme tšsně před setměním, fyzicky unavení, ale psychicky nabití.


You may also like...