Smutný začátek sezónySad beginning of the season

Díky letošní chudé sněhové nadílce se začátek sezóny v Rakousku zúžil na několik málo sjízdných řek. Několik víkendů za sebou jsme točili dokola Lammeröffen, Teufellsschlucht na Saalachu (u nás přezdívaný prostě Lofer), Koppentraun a pár dalších. Opakované sjezdy nicméně přinesly jistotu průjezdů a tak jsme celkem slušně připraveni na nynější výlet do Piemontu a Tessinu.

Prodloužený Velikonoční víkend ale bohužel přinesl velmi smutnou nehodu, při níž na úseku Teufellsschlucht na Saalachu zahynul náš kamarád Domino (popis nehody od Srba je na Hydromagazínu). Domino, přeju Ti čistý lajny, ať už teď pádluješ kdekoliv.

Teufelsschlucht from Kuba Suchy on Vimeo.

Due to this year’s thin snowpack, the beginning of the kayaking season in Austria narrowed to a few runnable rivers. Several weekends in row, we did lap over lap on the Lammeröffen, Teufellsschlucht on the Saalach river, Koppentraun and few others. Repeated runs brought confidence in our lines and so we’re well prepared for upcoming trip to Piedmont and Ticino.

Easter weekend however brought a very sad accident, where our friend Domino passed away on the Teufellsschlucht section (an article on the accident from Domino’s friend Pavel Srbecký is on the Czech Hydromag). Domino, I wish you clean lines, wherever you’re paddling now.

Teufelsschlucht from Kuba Suchy on Vimeo.

You may also like...